poniedziałek, 25 maja 2015

Elektrownia wodna

SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Temat: Woda jako źródło energii elektrycznej
Wstęp: Gdyby spojrzeć z Kosmosu na naszą Ziemię, to otrzymalibyśmy potwierdzenie słów, że to „błękitna planeta”- ¾ jej powierzchni pokrywają bowiem wody- stąd ten „błękit”. Organizmy żywe potrzebują wody do różnych procesów życiowych - jest ona środowiskiem, w którym przebiega wiele reakcji, jest produktem i substratem wielu przemian. Jest w niej zmagazynowana ogromna ilość energii. Jest to energia odnawialna - bezpieczna dla środowiska/ nie powoduje dostawania się do atmosfery gazów, wywołujących zmiany klimatyczne oraz z powodzeniem może zastępować wyczerpujące się zasoby paliw kopalnych.
Cele:
Uczeń po zajęciach potrafi:
- wymienić rodzaje elektrowni wodnych,
- wskazać na mapie położenie niektórych zbiorników, na których funkcjonują elektrownie wodne
- omówić zalety i wady elektrowni wodnych,
- wie jak wyglądają tamy i zapory wodne,
-  potrafi wyjaśnić jak energia potencjalna wody zmienia się w energię elektryczną,
Metody i techniki: praca indywidualna, grupowa, wycieczka do elektrowni wodnej, eksperymentowanie
Przebieg zajęć

1.      Do czego wykorzystujemy wodę?
Rozmowa, przypomnienie materiału z poprzednich zajęć.
- Czy woda może poruszać, podnosić przedmioty?
-  Jeśli tak, to jak można to zrobić?
Inspiracją do odpowiedzi na ostatnie pytanie może być zdjęcie, wydrukowany obrazek. Pokazuje on statki
znajdujące się na śluzie wodnej. Kiedy poziom wody zaczyna się w nich podnosić, razem z nim, podnoszą się także statki.


2.      Przeprowadzenie przez dzieci doświadczenia „wodna winda”
Niezbędne materiały:
·         plastikowy lub papierowy kubek,
·         metalowy widelec lub łyżka,
·         wieszak,
·         około 1,5 metra cienkiego sznurka.

Eksperyment ma na celu pokazanie, że chociaż widelec jest cięższy, można go unieść za pomocą wody.

3.      Koło wodne
 Wytłumaczenie uczniom zasad działania takiego koła, jednocześnie pokazanie dzieciom zdjęć takich kół.




-Czy kiedykolwiek widzieliście takie urządzenia?
-Czy myślicie, że takie koła wodne są wykorzystywane do dzisiaj?
- Z czego można w domowych warunkach zbudować takie koło wodne?

4.      Praca w grupie z mapą
Dzielimy klasę na 2 grupy. Polecamy uczniom odszukanie informacji o rodzajach elektrowni wodnych:
 • ze względu na ich moc (grupa 1)
 • ze względu na ich typ (grupa 2).

5.      Praca indywidualna z mapą
Polecamy uczniom odszukanie na mapie Polski 3 zbiorników, na których utworzono elektrownie wodne.

6.      Wycieczka do elektrowni szczytowo-pompowej w Żydowie
- W trakcie wizyty uczniowie zapoznają się z  zasadami wytwarzania energii elektrycznej w elektrowni oraz trybami pracy elektrowni,
- zwiedzenie  nastawni  elektrowni i zapoznanie się z pracą dyżurnych ruchu nastawni,
- wyjaśnienie dzieciom sposobu działania suwnicy
-  poznanie  się z urządzeniami zewnętrznymi elektrowni do przetwarzania i rozdziału energii elektrycznej,

Budynek główny elektrowni
widok z lotu ptaka
punkt widokowy
 
- obserwacja elektrowni z punktu widokowego znajdującego się przy górnym jeziorze,
- zajęcia prowadzone w terenie, poprzedzone dyskusją
·         Koła wodne, o których rozmawialiśmy wcześniej były pierwowzorami dzisiejszych
elektrowni wodnych. Który z mechanizmów, który widzieliśmy przypomina wam
koło wodne?
·         Czy któreś z urządzeń znajdujących się w takiej elektrowni jest wam znane?
·         Przeprowadzenie doświadczenia, które pomoże dzieciom zrozumieć, skąd woda ma energię do poruszania kołem wodnym,

Niezbędne materiały dla każdego ucznia:
·         2 płyty CD,
·         dwustronna taśma klejąca,
·         co najmniej 8 plastikowych łyżeczek dowolnej wielkości,
·         długopis lub ołówek, który będzie osią koła wodnego.

Kiedy model jest już skonstruowany, uczniowie sprawdzają pod kranem lub prysznicem, jak szybko może obracać się ich koło wodne.
- Co wpływa na obracanie się ich koła wodnego?

7.      Skąd bierze się prąd? Dyskusja
- Uczniowie dowiedzieli się już w jaki sposób zamienić energię potencjalną wody w ruch,
- W jaki sposób można przesyłać energię na odległość?
- W jaki sposób energia dostarczana jest do ich domów?
Pokazanie schematu dostarczania energii do domów

8.      Zagadka

Jak wysokie są tamy, na przykładzie tam w Solinie i Pilchowicach? Propozycje dzieci. Porównanie wysokości tamy w Solinie z Pałacem Kultury i 10- piętrowym blokiem. Porównanie wysokość tamy z wysokością budynku szkoły czy drzew i budynków widocznych z okna klasy. Zwrócenie uwagę uczniów na to, że tamy oprócz tego, że są wysokie - są też bardzo długie. Tama w Solinie ma 664 m długości - to ponad pół kilometra.

9.      Plusy i minusy elektrowni wodnych
- Czy elektrownia wodna jest ekologiczna?
- Czy elektrownie wodne mają jakieś minusy?
- Czy elektrownie wodne można budować wszędzie?

10.  Podsumowanie- czego nowego się dowiedzieliśmy?

Wiemy już, w jaki sposób energia potencjalna wody zamieniana jest w energię elektryczną, którą wykorzystujemy w swoich domach. Aby w pełni wykorzystać  energię drzemiącą w wodzie, należy budować elektrownie wodne w odpowiednio ukształtowanym terenie. Idealnie nadają się miejsca, w których możliwe jest zbudowanie w niewielkiej odległości od siebie dwóch zbiorników wodnych które dzieli duża różnica wysokości. W takim układzie elektrownia wodna może generować wystarczająco duże ilości energii potrzebnej nam na co dzień.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz