piątek, 15 maja 2015

Wyczerpalność zasobów wodnych

WIEDZA

* Prawie 71% powierzchni Ziemi znajduje się pod wodą, a ok. 96.54% tej wody to woda słona.
* Służba Geologiczna Stanów Zjednoczonych (USGS) - gdybyśmy zebrali całą wodę Ziemi do jednego naczynia w kształcie kuli, to miałaby ona średnicę 1385 km (dla porównania średnica Ziemi na równiku wynosi ok. 12 756). W Europie zmieściłoby się kilka takich kul.
o Gdyby w kuli zmieścić tylko wodę słodką zdatną do picia, to miałaby średnicę 160 km.
o Gdyby Ziemia była wielkości piłki do koszykówki, to cała woda na Ziemi będzie wielkości piłki do ping-ponga, a słodka woda wielkości ziarna kukurydzy.
* Większość wody słodkiej w stanie płynnym znajduje się pod ziemią - jest to około 8.4 mln km3. Znacznie więcej wody zamrożonej jest w lądolodach Antarktydy i Grenlandii - 29.2 mln km3. 12900 km3 wody występuje w atmosferze w postaci pary wodnej. Gdyby nagle cała ta para wodna skropliła się i spadła na Ziemię, to ulewa ta pokryłaby powierzchnię lądów ok. 3 cm warstwą wody. Do atmosfery każdego dnia odparowuje jej ok. 1170 km3.
* Trzy czwarte powierzchni globu to woda. Do picia nadaje się jedynie trzy procent, z tego ponad połowa jest zamrożona w lodowcach. Zostaje nam do spożywania zaledwie jeden procent.





















* Wody podziemne - stanowią jeden z bardzo istotnych elementów obiegu wody w przyrodzie. Szacuje się że swoją objętością kilkakrotnie przekraczają one wszystkie wody wszechoceanu. Całkowita objętość wolnych wód podziemnych, czyli nie związanych w skałach jest szacowana na 60 mln km3. Znaczna ich część należy do wód głębinowych, które nie biorą aktywnego udziału w krążeniu. Woda zgromadzona w szczelinach, soczewkach między warstwami, w pułapkach skalnych, tworzy niekiedy całe jeziora podziemne. Bardzo często są to wody zasolone. Zasoby tych wód ze względu na bardzo długi okres wymiany, trwającej tysiące a nawet miliony lat należy uznać za nieodnawialne.
Wody podziemne, które występują płycej pod powierzchnią Ziemi aktywnie uczestniczą w obiegu wody w przyrodzie. Okres ich odnawiania waha się w bardzo dużych granicach: od corocznej wymiany wilgoci zawartej w glebie, po setki i tysiące lat. Średnio przyjmuje się, że wymiana wód podziemnych zachodzi co 300—500 lat. Źródłem ich zasilania są przede wszystkim opady, stąd też są to wody słodkie (poza nielicznymi wyjątkami). Ich zasoby szacuje się na ok. 4 mln km3, co stanowi 7 % wód podziemnych, a jednocześnie 14 % wszystkich wód słodkich.
Część wód podziemnych związana jest także w postaci lodu. Na rozległych obszarach północnej Azji i Ameryki występuje zjawisko wieloletniej zmarzliny. Do głębokości 500 m, a miejscami nawet głębiej, wody podziemne występują w stanie stałym tworząc wraz z zamarzniętymi skałami nieprzepuszczalną warstwę.
Wody podziemne pozostają głównym rezerwuarem wód pitnych dla potrzeb ludności i przemysłu spożywczego. Ich wykorzystanie wiąże się jednak z koniecznością kosztownego oczyszczania i uzdatniania.
Wody podziemne na skutek działalności człowieka ulegają zanieczyszczeniu. Podstawowymi antropogenicznymi źródłami zanieczyszczenia wód podziemnych są przemysł, górnictwo, a także działalność rolnicza.

Jeziora słodkie 91,000 0.007
Jeziora słone 85,400 0.007
Para wodna 12,900 0.002
Bagna 11,470 0.0008
Rzeki 2,120 0.0002
Woda w organizmach 1, 120 0.0001
* Wieczna zmarzlina - zamarznięty przez co najmniej 2 zimy grunt oraz wody podziemne. Występuje na obszarach zimnego i suchego klimatu, gdzie brak lub mała ilość śniegu nie izoluje gruntu przed mrozem; największe obszary zajmuje na Syberii i w pn. Kanadzie; w Europie występuje tylko na północnych krańcach kontynentu. Sięga do głębokości od kilku do 1500 m.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz