WIEDZA
* Oczyszczalnie ścieków zamieniają silnie zanieczyszczoną wodę na taką, która nadaje się do ponownego użycia przez gospodarstwa domowe i spełnia normy czystości wody. Proces ten, zwany uzdatnianiem, składa się z kilku kolejnych etapów. W uproszczonym modelu można wymienić cztery kroki: sedymentację, koagulację, filtrowanie mechaniczne oraz dezynfekcję.
* Krok pierwszy- uzdatnianie wody rozpoczyna się od jej sedymentacji. Woda, pochodząca najczęściej z rzek, przepływa powoli przez duże stawy sedymentacyjne. W nich większe mechaniczne zanieczyszczenia, takie jak piasek, iły i kurz osiadają na dno. Na koniec woda jest mniej mętna i w podstawowy sposób oczyszczona z dużych cząstek.
* Kolejnym etapem oczyszczania jest koagulacja. W jej ramach usuwane są lżejsze i mniejsze elementy, które nie opadły na dno w procesie sedymentacji. Za pomocą związku chemicznego, który ma postać białego proszku, cząstki zanieczyszczeń są ze sobą łączone w tak zwane „kłaczki”. Stąd pochodzi też potoczna nazwa koagulacji – kłaczkowanie. Kłaczki, cięższe niż pojedyncze drobne elementy, z których się składają, opadają łatwiej na dno stawu,
* Krok trzeci oczyszczania – na filtrach mechanicznych – kłaczki oraz inne zanieczyszczenia mechaniczne są ostatecznie zatrzymywane. Filtry zawierają membrany żwirowo-piaskowe, które usuwają resztki nierozpuszczonych w wodzie zanieczyszczeń mechanicznych Po tym etapie w wodzie nie ma już zanieczyszczeń widocznych gołym okiem.
* Ostatnim etapem jest dezynfekcja za pomocą chloru. Ten etap usuwa i hamuje rozwój chorobotwórczych drobnoustrojów obecnych w wodzie. Tak przygotowana woda jest gotowa do wysłania do gospodarstw domowych. Mimo dużego stopnia oczyszczenia, wciąż pozostały w niej rozpuszczone związki chemiczne. Dodatkowo, woda może ulec zanieczyszczeniu rdzą, jeśli rurociąg doprowadzający ją do finalnych odbiorców uległ erozji.
* WNIOSEK- zakłady wodociągowe oczyszczają wodę przede wszystkim z mechanicznych i biologicznych zanieczyszczeń. Nie usuwają jednak z wody rozpuszczonych w niej związków chemicznych. Do tego celu niezbędne jest zastosowanie dodatkowego domowego filtra wody, działającego na bazie membrany osmotycznej.
SCENARIUSZ
* Przeprowadzenie eksperymentu pozwalającego na zrozumienie jak działają oczyszczalnie ścieków
o Dzieci w małych grupach projektują doświadczenie, ustalają jakie materiały będą potrzebowały do jego wykonania,
o Przeprowadzają eksperyment „domowa oczyszczalnia”,
o Umówienie obserwacji,
o Rozmowa czy oczyszczoną wodę można pić?
Do jego wykonania potrzebne będą: - butelka plastikowa - gaza i gumka recepturka - szklanki, ziemia, piasek, żwirek, kamyczki, woda
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz